Andrzej Sapkowski Źródło: YouTube

Andrzej Sapkowski, polski mistrz fantasy, zapewnia fanów, że da im jeszcze jedną książkę o wiedźminie. Pisarz zdradził pierwszy szczegół.

Choć wydawało się, że Andrzej Sapkowski nie zamierza już siadać do pisania, to okazuje się, że pisarz jeszcze raz zabierze nas do świata wiedźmina Geralta. Twórca wyjawił tę informację w rozmowie z ukraińskimi internautami. Podał także pierwszy szczegół.

Saga o wiedźminie i opowiadania

Andrzej Sapkowski stworzył wiedźmina w wieku 38 lat. Zabójca potworów miał swój debiut w opowiadaniu pt. Wiedźmin, które Sapkowski wysłał na konkurs czasopisma Fantastyka w 1986 roku. Co ciekawe – autor nie wygrał tego konkursu, ale jego tekst i tak został opublikowany i dotarł do fanów. No i wtedy się zaczęło…

Fani oszaleli na punkcie wiedźmina Geralta tak bardzo, że Sapkowski postanowił dać im serię opowiadań o jego przygodach, a następnie stworzył Sagę o wiedźminie osadzoną w tym samym świecie. Co ciekawe, bohaterką sagi została przyszywana córka Geralta, Ciri.

W swojej twórczości polski autor bardzo mocno inspiruje się brytyjskimi legendami arturiańskimi, do których dodał elementy z naszego słowiańskiego podwórka, tworząc bardzo ciekawą mieszankę, która przemówiła do czytelników na całym świecie. Na świat wiedźmina wpływ miały także klasyczne baśnie jak m.in. Królewna Śnieżka, czy Czerwony Kapturek, a także legendy polskie jak ta o Smoku Wawelskim. Fani fantasy znajdą w twórczości Sapkowskiego także nawiązania do dzieł autora Władcy Pierścieni – J.R.R. Tolkiena.

Ile Sapkowski zarobił na wiedźminie?

Prawdopodobnie żaden polski autor nie osiągnął takiego sukcesu komercyjnego, jak Andrzej Sapkowski. W 2021 roku wyceniano, że pisarz zgromadził fortunę o wartości ok 71 milionów złotych.

Sapkowski osiągnął sukces, jeszcze zanim zaczęto adaptować jego dzieła. Jego książki przetłumaczono na blisko 20 języków. Saga o wiedźminie zdobywa wielkie międzynarodowe nagrody w zasadzie każdego roku od wczesnych lat 90-tych.

Sapkowski jest również laureatem najważniejszej międzynarodowej nagrody, jaka przyznawana jest autorom fantasy – World Fanatasy Award. Dość powiedzieć, że laureatami WFA są także m.in. Stephen King, George R.R. Martin, Ursula K. Le Guin, Neil Gaiman, Terry Pratchett – czyli największe nazwiska światowego fantasy. Statuetki WFA nie doczekała się jeszcze natomiast J.K. Rowling – autorka Harry’ego Pottera.

Na podstawie Sagi o wiedźminie stworzono kilka serii komiksów (w tym jedną wydawaną przez Dark Horse Comics, czyli stajnię z której pochodzi Hellboy), a pierwsze adaptacje komiksowe pojawiły się już w 1993 roku.

W 2001 roku Polacy stworzyli film luźno oparty na Sadze o wiedźminie, a w 2002 roku powstał polski serial osadzony w tym samym uniwersum.

Od 2001 roku powstało kilka gier planszowych i karcianych opartych na twórczości Andrzeja Sapkowskiego. Na podstawie Sagi o wiedźminie powstało też kilka gier komputerowych i internetowych, z których Wiedźmin 3: Dziki Gon od polskiej firmy CD Projekt Red sprzedał się w 50 milionach egzemplarzy na całym świecie, a sama gra została umieszczona przez magazyn GameStar na 7. miejscu w zestawieniu 250 najlepszych gier w historii.

W Gdyńskim Teatrze Muzycznym grany jest spektakl na podstawie książek o wiedźmini i Ciri, który cieszy się sporą popularnością.

Geralt z Rivii jest także patronem ulic, pojawia się na monetach kolekcjonerskich, a do świata wiedźmina nawiązuje wiele zespołów muzycznych z takich gatunków jak rock, metal, czy folk.

Sapkowski inspiruje także innych pisarzy fantasy. Do wiedźmina nawiązywał m.in. ukraiński pisarz Władimit Wasiljew, który w 2002 roku napisał Wiedźmina z Wielkiego Kijowa. W 2013 roku w Rosji wyszedł zbiór opowiadań rosyjskich autorów pt. Opowieści ze świata Wiedźmina.

Saga o wiedźminie jest także ekranizowana przez Hollywood. Od 2017 roku Netflix tworzy serial Wiedźmin. Obecnie na platformie dostępny jest 3 sezon widowiska, które pomimo krytyki, wciąż jest jedną z najchętniej oglądanych pozycji tego serwisu na całym świecie. Ta sama platforma stworzyła także świetnie przyjęty film anime na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego (Zmora Wilka) oraz słabo przyjęty mini serial pt. Rodowód Krwi.

Andrzej Sapkowski znów pisze o wiedźminie. Zdradził pierwszy szczegół

Podczas spotkania online z ukraińskimi fanami Andrzej Sapkowski zdradził, że pracuje nad nową książką o wiedźminie.

Pisarz wyjawił pierwszy szczegół na temat powstającego dzieła. Według tego, co powiedział, książka powinna pojawić się na półkach w przeciągu roku.

SJ

TymZyjesz.pl

Fot. print screen / YouTube / Uniwersytet Łódzki

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *