fot. ilustracyjne/fot. cursor-trails.com/YT/Associates for Biblical Research (kolaż TZ)

Kojarzycie stary dowcip o Radiu Erewań? Padło pytanie, czy to prawda, że na Placu Czerwonym rozdają samochody? Radio Erewań odpowiadało, że tak, ale nie samochody, tylko rowery, nie na Placu Czerwonym, tylko w okolicach Dworca Warszawskiego i nie rozdają, tylko kradną. Podobna historia dotyczy przełomowego artefaktu. Miał dowodzić, że Żydzi potrafili pisać już około XII wieku przed Chrystusem. Tabliczka z pismem jednak okazuje się być najpewniej ciężarkiem wędkarskim, na którym nie ma żadnego tekstu.

– Gdy Pan, Bóg wasz, wprowadzi was do ziemi, którą idziecie posiąść, ogłosicie błogosławieństwo na górze Garizim, a przekleństwo na górze Ebal – te słowa ze starotestamentowej Księgi Powtórzonego Prawa miały znajdować się na odkrytej niedawno na górze Ebal tabliczce.

Odnaleźli ją w marcu archeolodzy. Twierdzili, że jest to tzw. tabliczka przekleństwa.

Znalezisko ogłoszono podczas konferencji prasowej w Houston w Teksasie. Odkrycia miał dokonać międzynarodowy zespół naukowców pod przewodnictwem dra Stotta Striplinga.

Przedstawiono wówczas wspomnianą tabliczkę. Ma ona wymiary 2×2 cm. Znajdować się miał na niej tzw. tetragram, czyli cztery litery hebrajskie zawierające imię Boga Jahwe.

Autorzy wskazali, że może być to przełomowe odkrycie archeologiczne. Za najstarszy bowiem spisany tekst w języku hebrajskim uważa się bowiem Pieśń Debory z Księgi Sędziów, który powstał około 1100 roku przed Chrystusem. Wspomniana tabliczka przekleństwa pochodzić zaś ma z około 1200 roku przed Chrystusem. Oznaczałoby to, że Żydzi pisali w języku hebrajskim o 100 lat wcześniej, niż sądzono.

– Za rozszyfrowanie tekstu z nowo odkrytej tabliczki odpowiadają prof. Gershin Gail z Uniwersytetu w Hajfie oraz Pieter Gert van der Veen z Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji. Tekst został schowany we wnętrzu tabliczki. Badania zostały przeprowadzone za pomocą technologii zaawansowanych skanów, których wykonano w Czeskiej Akademii Nauk w Pradze – podaje portal national-geographic.pl.

Datację ustalono na podstawie analizy ołowiu. Stąd data 1200 a. Chr. Badacze uznali wówczas, że jeśli odkrycie zostanie potwierdzone, będzie to przełom. No i odkrycie jakby potwierdzono, ale wyszło coś zupełnie innego, niż przypuszczano.

– Nowe badania podaja w wątpliwość tezę o tym, że artefakt jest tabliczką z imieniem Boga. Nowe badania sugerują, że ołowiany zabytek może w rzeczywistości być ciężarkiem wędkarskim. Co więcej, nie ma na nim żadnego napisu, a widoczne ślady są jedynie efektem powstałym w wyniku działania czynników atmosferycznych – wskazuje portal.

Badania opublikowano na łamach „Israel Exploration Journal”. Głównym autorem jest Aren Maeir, archeolog z Uniwersytetu Bar-Ilan.

– Możliwe, że istnieją inne zdjęcia tabliczki i rzeczywiście znajduje się tam napis na zewnątrz – ocenił uczony.

– Ale z tego, co wiemy, na podstawie dotychczas opublikowanych informacji, istnieje wiele, wiele problemów z ich interpretacją – podkreślił.

Tak więc archeolodzy rzeczywiście wówczas coś odkryli. Ale nie tabliczkę z pismem, tylko ciężarek wędkarski bez żadnego tekstu. No ale zawsze to coś…

dj

national-geographic.pl / tymzyjesz.pl

fot. ilustracyjne/fot. cursor-trails.com/YT/Associates for Biblical Research (kolaż TZ)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *