W Chinach dokonano przełomowego odkrycia wskazującego, że już wówczas ludzie próbowali radzić sobie z trudnościami klimatycznymi. W ruinach starożytnego miasta Pingliangtai w prowincji Henan odnaleziono system odwadniający, który przy okazji obecnie może zostać uznany za najstarszą tego typu instalację w historii!

Zmiany klimatyczne dotykają każdego człowieka. Najpopularniejsze hasła mówią o globalnym ociepleniu i upałach, jednak to nie jedyny efekt zjawiska.

W niektórych regionach mają miejsce potężne ulewy. Np. w Norwegii ostatnio wiele terenów zostało zalanych wodą.

Z nadmiernymi opadami muszą też radzić sobie mieszkańcy wybranych regionów Chin. I odkryty system odwadniania wskazuje, że był to problem znany od dawna.

Pingliantai to miasto w środkowych Chinach. Funkcjonowało w okresie 2500-2000 lat przed Chrystusem. Osadę otaczał masywny wał ziemny na planie kwadratu. 3,4 hektara terenu zamieszkiwało 500-600 osób.

Archeolodzy odkryli w ruinach pozostałości po ceramicznych rurach. Oceniono, że był to system odwadniający miejscowość. Połączone były z rowami odwadniającymi.

Najpewniej w ten sposób mieszkańcy chronili się przed nadmiarem wody opadającej z deszczów monsunowych, które już 400 tysiące lat temu nawiedzały ten region. Stwierdzono też, że mogła być to odpowiedź na ówczesny kryzys klimatyczny jak również sygnał, że ludzkość potrafiła wówczas zbiorowo zarządzać wodą.

Wciąż w tej kwestii przodują Rzymianie i ich systemy akweduktów. Jednak Rzym powstał znacznie później. Tutaj mamy do czynienia najpewniej z najstarszą tego typu instalacją, jaką kiedykolwiek odnaleziono.

Odkrycie pozostałości systemu odwadniania nie było łatwe. Wywiercono prawie 150 dziur koło ruin osady. Analiza geologiczna wykazała, że 4,2 tys. lat temu miały tu miejsce potężne opady deszczów.

Wykonano również badania wykopaliskowe szerokopłaszczyznowe na terenie samych ruin. W efekcie rozpoznano system odwadniający.

Rury ceramiczne miały 30-40 cm długości i 20-30 cm średnicy. Były udekorowane wzorami. Nachylone były pod kątem 3-7 stopni, dzięki czemu woda swobodnie spływała do rowów.

Co ciekawe, to nie jedyne wyjątkowe znalezisko w tej osadzie. To w Pingliangtai odnaleziono w 2006 roku najwcześniejsze znaki chińskiego pisma. Znajdowało się ono na ceramice mającej 4,5 tys. lat.

dj

national-geographic.pl / tymzyjesz.pl

fot. ilustracyjne/fot. Wiki

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *