Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay

Archeolodzy podczas wykopalisk w Widowie odkryli pozostałości XV-wiecznego dworu rycerskiego z drewnianą wieżą. To nieznane dotąd szerzej tajemnice, jakie kryje rejon Widowskich Gór.

Swoje prace w Widowie archeolodzy rozpoczęli pod koniec czerwca. Jak przyznał w rozmowie z Nauką w Polsce archeolog Radosław Zdaniewicz, badania te znacząco poszerzyły bazę posiadanych do tej pory przez badaczy wiedzy. Na początku bowiem informacji tych nie było zbyt wiele.

Do naszych czasów z XV-wiecznej osady rycerskiej nie przetrwało wiele – w zasadzie tylko kopiec o powierzchni 0,3 ha. Znajduje się on na południowy zachód od zabudowań we wsi Widów, na jej skraju.

Archeolodzy podkreślają, że choć kopiec został uszkodzony, to udało się przebadać otaczający go teren. Z pomocą przyszedł świder geologiczny i wykonana nim seria odwiertów. Dzięki temu badacze mogli ustalić warstwy kulturowe. Na tej podstawie, w wybranych miejscach, rozpoczęto małe wykopaliska.

Badacze odkryli pozostałości drewnianej wieży, którą postawiono przed wiekami na wzniesieniu. Jej ślady zachowały się poniżej wzgórza. Oprócz pozostałości konstrukcji dworu rycerskiego odnaleziono także fragmenty ceramiki.

Nie jest jasne, w jakich okolicznościach dwór uległ zniszczeniu – czy był to np. efekt pożaru, czy też najazdu. Szef badań archeologicznych przekazał, że prawdopodobnie była to dwu- lub trzykondygnacyjna wieża mieszkalno-obronna. Nie jest wykluczone, że posiadała także dodatkowe zaplecze gospodarcze.

Badacze natknęli się także na zdobione gotyckie kafle piecowe. Widnieją na nich wyobrażenia nawiązujące do późnośredniowiecznej kultury dworskiej – w tym przedstawienia św. Jerzego walczącego ze smokiem, sceny polowań oraz tańców.

Znaleziono również monetę z końca XV w., miedzianą aplikację – najprawdopodobniej pasa, a także ozdobną głowicę miecza z fragmentem rękojeści. Jak ocenił Zdaniewicz, mógł on należeć do jednego z rycerzy z rodziny Widowskich. Do nich bowiem należały okoliczne dobra ziemskie w XV w.

mx

Archeologia.com.pl/naukawpolsce.pl

Foto: Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *