Potomkowie Czyngis-chana.Pomnik Czyngis-chana. / Fot. Jonas KIM/Pixabay

Czy możemy być potomkami Czyngis-chana? To pytanie, które może wydawać się absurdalne, ale ma swoje uzasadnienie.

Czyngis-chan był jednym z najpotężniejszych i najbardziej wpływowych władców w historii, który podbił ogromne obszary Azji i Europy. Był założycielem i pierwszym wielkim chanem Imperium Mongolskiego,. Czyngis-chan nie tylko zostawił po sobie dziedzictwo polityczne i kulturowe.

Podczas licznych wojen nie tylko zabijał, ale także płodził, zostawiając tym samym dziedzictwo genetyczne. Według niektórych źródeł miał ponad 1000 żon i konkubin, z którymi miał setki dzieci.

Szacuje się, że nawet około 0,5% ludności świata może mieć w swoim DNA fragmenty pochodzące od Czyngis-chana lub jego bliskich krewnych. To oznacza, że około 40 milionów ludzi może się poszczycić tym, że ma w swojej rodzinie legendarnego wodza.

Jak to możliwe? Otóż Czyngis-chan był znany nie tylko ze swoich zdolności wojskowych i organizacyjnych, ale też ze swojego „apetytu” na kobiety. Dzieci płodził nie tylko z setkami żon, ale także przypadkowo napotkanymi kobietami podczas podbojów.

Swoje żony wysłał do różnych części imperiów czy plemion. W ten sposób geny Czyngis-chana rozprzestrzeniały się na coraz większym obszarze i przenosiły z pokolenia na pokolenie.

Oczywiście nie każdy, kto ma w sobie DNA Czyngis-chana, jest jego bezpośrednim potomkiem. Może być też potomkiem jego braci, synów, wnuków lub innych krewnych. Nie da się też dokładnie ustalić, kto jest a kto nie jest spokrewniony z Czyngis-chanem, ponieważ nie ma pewności co do jego pochodzenia i rodziny.

Jednak to nie zmienia faktu, że Czyngis-chan jest jednym z najbardziej wpływowych ludzi w historii ludzkości i że jego geny żyją w milionach ludzi na całym świecie. Może więc warto zadać sobie pytanie: czy ja też mogę być potomkiem Czyngis-chana? Wszak Mongołowie podbili Ruś Kijowską, prowadzili najazdy na ówczesną Polskę i choć ostatecznie naszego kraju sobie nie podporządkowali, to gdzieniegdzie geny na pewno pozostawili.

JW
Fot. Jonas KIM/Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *