Boże Ciało, Mahomet Źródło: WikiMediaBoże Ciało, Mahomet Źródło: WikiMedia

W tym roku Boże Ciało wypada 8. czerwca, czyli w rocznicę śmierci założyciela islamu – proroka Mahometa.

To całkowity przypadek, że Boże Ciało wypada w tym roku w rocznicę śmierci najważniejszego muzułmańskiego proroka Mahometa.

Boże Ciało to święto ruchome

Pełna nazwa święta, które potocznie nazywamy w Polsce „Bożym Ciałem”, to uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Święto to jest świętem ruchomym. W Polsce wypada w czwartek po uroczystości Najświętszej Trójcy. W większości państw świata Boże Ciało obchodzone jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego.

W niektórych państwach jednak święto to obchodzi się innego dnia. Przykładem takiego państwa są Włochy, gdzie uroczystości związane z tym świętem obchodzi się w niedzielę po uroczystości Trójcy Świętej.

Śmierć Mahometa

W tym roku, całkowicie przez przypadek, Boże Ciało wypada w ten sam dzień, w którym muzułmanie obchodzą rocznicę śmierci Mahometa.

Prorok zmarł 8 czerwca 632 roku. Religia, którą założył jako kontynuację judaizmu i chrześcijaństwa, przetrwała do dziś.

Mahomet umarł nie zostawiając po sobie spadkobiercy, co przyczyniło się do burzliwej historii islamu.

SJ

TymZyjesz

Fot. WikiMedia, licencja publiczna (Boże Ciało, nauczający Mahomet)

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *