Lody Źródło: PexelsLody Źródło: Pexels

16 lipca na świecie obchodzony jest Dzień Lodów. Jaka jest historia tego zimnego deseru? Gdzie można kupić najdroższe lody na świecie?

Czy może być lepszy dzień na obchodzenie światowego Dnia Lodów niż środek lata? Zapewne dlatego na uczczenie tego zimnego deseru wybrano właśnie 15 lipca!

Historia lodów

Chińczycy raczyli się lodami już… 3 tysiące lat temu! Europejczycy musieli czekać na tę przyjemność o wiele dłużej. Dopiero Arabowie przywieźli ten rodzaj deseru na Stary Kontynent.

Było to w X wieku. Przybysze z Bliskiego Wschodu przekazali wówczas Sycylijczykom przepis na sorbet.

Historia popularniejszych lodów opartych na jajkach i mleku jest natomiast o wiele krótsza. Wymyślił je renesansowy architekt i kucharz Bernardo Buontalenti, który zamroził kogel-mogel z mlekiem.

Historia lodów w Polsce

A kiedy lody pojawiły się w Polsce? Pierwszą wzmiankę o sorbetach znajdziemy nad Wisłą dopiero… w XVII wieku! Była to nowostka na naszych ziemiach, którą dyplomaci przywieźli z Turcji.

Początkowo sorbety były deserem, który można było spotkać jedynie na polskim dworze królewskim, a później na stołach szlachty.

Lody jako deser „dla ludu” upowszechniły się w Polsce dopiero w 20-leciu międzywojennym! To wówczas zaczęto je jeść i sprzedawać w takich miastach jak Lwów, Kraków, Warszawa i Poznań.

Najdroższe lody na świecie. Sprzedają je w…

Najdroższe lody na świecie są produkowane w Japonii. Ten deser lodowy nosi nazwę byakuya, czyli „biała noc”.

Te ultra drogie, ale ponoć także niesamowicie smaczne lody produkuje się z białych trufli sprowadzanych z Włoch, dwóch rodzajów sera, Sakekasu (pasty używanej do produkcji japońskiej wódki) i płatków złota.

Porcja lodów byakuya kosztuje 880 tys. jenów, czyli 25 tys. złotych! Lodów tych nie spożywa się wedle własnego widzimisię, tylko zgodnie z instrukcją podawaną przez kelnera.

SJ

Fot. Pexels

Tym Żyjesz

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *