Kazior, OG Olgierd, Major SPZKazior, OG Olgierd, Major SPZ Fot. YouTube

Oto skrót wydarzeń z życia polskiego rapu w ciągu ostatnich kilku dni. Paru raperów wyszło właśnie na wolność, kilku musiało się z wolnością pożegnać, a za paroma wystawiono listy gończe.

Nie ma sensu wymieniać wszystkich raperów, którzy siedzą, bo lista byłaby za długa. Z głośniejszych „ksywek” warto wspomnieć Bonusa RPK, przyjaciela m.in. Quebonafide i Sokoła, który odsiaduje karę 5 lat pozbawienia wolności (musiał także zapłacić 500 tys. zł grzywny) za handel narkotykami. Właśnie ukazał się projekt „Uwolnić Bonusa”, który promuje singiel „PDW BGU2”, a na płycie udzielili się m.in. Sokół i Reto.

Za kratkami od jakiegoś czasu przebywa także Kaczy Proceder, raper z legendarnej Molesty, który miał być członkiem gangu, który „wprowadził do obiegu 5 ton marihuany i haszyszu oraz pół tony kokainy o łącznej wartości 300 milionów złotych. Grupa działala na terenie Hiszpanii, Niemiec, Litwy oraz Ekwadoru”. Gang, do którego rzekomo należał artysta, dysponował poważnym sprzętem. Policja zabezpieczyła m.in. „karabin maszynowy AK-47, zagłuszarkę sygnałów GPS, sprzęt mogący posłużyć do kradzieży samochodów, dokumenty tożsamości innych osób, telefony komórkowe, komputery i inne nośniki danych”.

Raperzy na wolności

W ostatnim czasie wielu polskich raperów wróciło na wolność. Wielu z nich to naprawdę głośne ksywki z polskiej rapgry.

Na wolności jest już np. Kazior – podopieczny Malika Montany, który na chwilę rozstał się z wolnością w Niemczech, gdzie oskarżono go o kradzież z użyciem broni palnej.

Do kręgu ludzi wolnych powrócił także Major SPZ. To nie pierwszy raz, gdy gwiazda szczecińskiej sceny oglądała świat zza krat. Przed laty Major musiał pożegnać się z wolnością na trochę dłużej.

– Napadłem na kogoś, później ktoś, dla kogo latałem, powiedział w odpowiednim miejscu, że faktycznie to robiłem. Tak przybito nam grupę przestępczą, trzydzieści kilka osób. Trafiłem do izolacji i potem posypał się wyrok za wyrokiem – wyjaśnił artysta w wywiadzie dla Newonce.

Major SPZ nie ma za sobą najlepszego okresu. Niedawno pojawiły się informacje o jego próbie samobójczej. Być może teraz uda się muzykowi wyjść na prostą.

Areszt opuścił także OG Olgierd. Jest to o tyle ciekawa sprawa, że CBŚ znalazło u muzyka związanego z założoną przez Quebonafide wytwórnią QueQuality 38 kg narkotyków o wartości o 1,3 miliona złotych (18 kilogramów 3-CMC, ponad 17 kilogramów marihuany, blisko 3 kilogramy amfetaminy oraz kokainę), ale artysta wrócił na wolność bardzo szybko. Ktoś wpłacił za niego kaucję.

„Kto by pomyślał? Moi ludzie przyszli z odsieczą. Witam po drugiej stronie muru. Idziemy po swoje, czekajcie na atak. Kaucja oddaje #bailed #goochgang” – napisał OG Olgierd w swoich mediach społecznościowych.

Raperzy trafili za kraty

Do długiej listy polskich raperów, którzy oglądają świat zza drugiej strony murów, dołączyło kolejnych dwóch artystów.

Za kratki trafił Mały DZB, choć fani rapu mogli nie zdążyć odnotować faktu, że artysta w ogóle wrócił na wolność, bo tak szybko tę wolność stracił Muzyk zdążył jedynie nakręcić kawałek teledysku,

– Po opuszczeniu murów przez DZB spotkaliśmy się, aby nagrać ujęcia. Kwestie moje i Fidżiego nakręciliśmy w całości. Mały miał ustawione jeszcze ujęcia, aby zrobić pod puchą na Kopernika, które z przyczyn braku czasu były przekładane. Niestety, doszło do tego, że nie nagraliśmy już z nim ich, bo tam, gdzie miały być one kręcone, tam Mały się powalił i siedzi do teraz – informuje Siwy C13.

Samo nagranie, o którym mowa, powstaje już trzeci rok, bo Fidżi, brat Małego DZB, także siedzi w więzieniu.

Wolność stracił również Egon z Non Koneksji. Co ciekawe – muzyk najprawdopodobniej odsiaduje wyrok od kilku miesięcy (bądź tak długo jest zatrzymany), ale sprawa wyciekła do mediów dopiero teraz.

Raperzy, którzy mogą trafić za kraty

Na listę raperów odsiadujących wyroki w kryminale może także już niedługo trafić raper Brodinio, za którym Zachodniopomorski XI Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie wydał list gończy.

„Mężczyzna podejrzany jest o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą mającą charakter zbrojny, zajmującą się nabywaniem, przewozem oraz wprowadzeniem do obiegu znacznej ilości środków odurzających” – czytamy.

„Poszukiwany znany jest ze swojej twórczości muzycznej, występuje w popularnych mediach społecznościowych pod pseudonimem Brodinio. Ponadto posiada liczne kontakty w środowisku osób związanych m.in. z twórczością muzyczną i mieszanymi sportami walki” – dodają mundurowi.

Brodinio nie pierwszy raz może trafić za kratki. W jednym ze swoich kawałków raper chwali się nawet: „Mam na swoim koncie 11 kryminałów. Znam cztery języki i zwiedziłem setki krajów”. Czy za chwilę tekst się zdezaktualizuje i będzie „12 kryminałów”?

SJ

Glamrap, Newonce

Fot. (Kazior, OG Olgierd, Major SPZ), YouTube, collage

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *