Tę działkę urzędnicy sprzedali dwa razy, dwóm innym osobom.Tę działkę urzędnicy sprzedali dwa razy, dwóm innym osobom. / Fot. Polsat News/screen

W Polsce zdarzają się czasem sytuacje, które wydają się niemożliwe do wyjaśnienia. Jedną z nich jest historia dwóch sąsiadów, którzy od 12 lat walczą o swoją działkę. Problem polega na tym, że państwo sprzedało im tę samą ziemię dwa razy i teraz nie chce przyznać się do błędu.

Rzecz dzieje się we wsi Karpniki na Dolnym Śląsku. Przeszło dekadę temu pan Bogusław chciał wybudować na własnej działce, otrzymanej w spadku po rodzinie, dom.

Wtedy okazało się, że działka ma drugiego właściciela – sąsiada pana Bogusława. Państwo sprzedało najpierw działkę rodzinie pana Bogusława, a potem jego sąsiadowi. Istnieją dwie odrębne księgi wieczyste, obie ważne. Działka ma więc dwóch właścicieli.

Nie wiadomo, jak doszło do takiej sytuacji, ale prawdopodobnie urzędnicy popełnili błąd przy numeracji działek i nie sprawdzili poprzednich aktów notarialnych.

Od tego czasu obaj właściciele mają związane ręce. Nie mogą nic zrobić ze swoją ziemią. Co więcej, muszą płacić podatki od nieruchomości, której nie mogą wykorzystać.

Sąsiedzi nie mają do siebie pretensji i żyją w zgodzie. Nawet między sobą ustalili, kto ma zachować działkę, a kto ma otrzymać odszkodowanie od Skarbu Państwa. Jednak urzędnicy nie chcą przyjąć odpowiedzialności za swój błąd i nie zgadzają się na polubowne rozwiązanie sprawy. Zamiast tego sugerują im, aby toczyli między sobą proces sądowy.

Sprawa trwa już 12 lat i nie wiadomo, kiedy się skończy. Tymczasem obaj właściciele czują się oszukani i pokrzywdzeni przez państwo, które sprzedało im tę samą działkę dwa razy i teraz nie chce naprawić swojej pomyłki.

JW
Źródło: Państwo w Państwie – Polsat News
Fot. Polsat News/screen

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *