Metro Źródło: WikiMediaMetro Źródło: WikiMedia

Autor popularnej serii książek postapokaliptycznych „Metro” został skazany na 8 lat pozbawienia wolności. Co takiego zrobił pisarz?

Dmitrij Gluchowski to autor książek z serii „Metro”. Opowiadają one o świecie, w którym ludzie musieli zejść do podziemi i żyją m.in. w tunelach metra.

Seria stała się tak popularna, że na fali jej sukcesu powstało całe uniwersum „Metro”. Jest to międzynarodowy projekt literacki, w ramach którego pisarze z różnych państw na całym świecie opisują, jak ludzie poradzili sobie z apokalipsą w ich regionie.

Jest to o tyle ciekawe, że nie we wszystkich państwach jest metro, więc gdzieniegdzie ludzie musieli chować się np. w kopalniach.

Autor uniwersum „Metro: skazany na 8 lat więzienia

Dmitrij Gluchowski jest Rosjaninem, który nie popiera wojny na Ukrainie. Z tego powodu sąd w Moskwie, jak podaje niezależny portal rosyjski Mediazona, skazał pisarza na 8 lat pozbawienia wolności za „rozpowszechniał kłamliwe doniesienia o działaniach rosyjskich żołnierzy”.

Winą Gluchowskiego jest m.in. udostępnianie nagrań, na których udokumentowano, co rosyjscy żołnierze robią na froncie.

Wyrok został wydany zaocznie, bo autor nie przebywa w Rosji i nie można go zamknąć. Pisarz nie zgadza się jednak z wyrokiem.

Jego obrończyni kwestionuje sposób, w jakie przeprowadzono proces. Adwokat Wieronika Polakowa, która reprezentuje Gluchowskiego, zarzuciła rosyjskiemu wymiarowi sprawiedliwości, że wydany na twórce wyrok był motywowany politycznie.

SJ

Filmweb

Fot. Dziewczyny czytające Metro 2033 / WikiMedia, licencja: Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *