fot. YT/NormKnowsGuns/Asklid Antonsen/CC BY 2.0/Wiki (kolaż TZ)

W wieku 94 lat zmarł Gaston Glock, twórca legendarnej marki pistoletów Glock. Co ciekawe, jego firma początkowo zajmowała się nie bronią, lecz… zawiasami, karniszami i materiałami domowymi.

Wczoraj zmarł Gaston Glock, twórca firmy Glock GmbH. Był Austriakiem, inżynierem. Przeżył 94 lata.

Glock założył swoją firmę w 1963 roku w Deutsch-Wagram w Dolnej Austrii. Nie od razu jednak produkował pistolety.

Początkowo firma Glock GmbH produkowała… karnisze, zawiasy i inne domowe materiały. Dopiero potem Glock zaczął przyjmować zlecenia od austriackiej armii. Były to karabiny i noże. W latach 80-tych zaś zaczął tworzyć legendarne pistolety.

Z czego zasłynął pistolet Glock? Przede wszystkim posiadał on nie stalowy, ale polimerowy szkielet. Była to rewolucja na rynku militariów.

Początkowo Glocków używała austriacka armia. Szybko jednak stały się popularne na całym świecie.

To właśnie dzięki pistoletom Gaston Glock zbił fortunę. Według różnych szacunków, majątek zmarłego inżyniera wycenia się na ponad miliard dolarów.

Był żonaty z Helgą Glock. Rozwiódł się z nią w 2011 roku. Krótko potem ożenił się z Kathrin Tschikof. Miał z nią trójkę dzieci.

Typowy Glock używa amunicji 9mmx19. Magazynek mieści 17 nabojów. Szkielet pistoletu wykonany jest z odpornego polimeru na bazie nylonu.

W rewolucyjnym pistolecie zastosowano wiele niepopularnych wówczas rozwiązań. Są to m.in. zakryty kurek, bezpiecznik umieszczony w języku spustowym czy nowe metody zabezpieczania przed korozją.

– Broń była nie tylko poręczna i nowoczesna, ale też relatywnie lekka i zapatrzona w magazynek o bardzo dużej pojemności. W 1982 roku pistolet „inżyniera od łopat”, został przyjęty na uzbrojenie armii austriackiej pod nazwą Glock P80. Zamówiono 25 tys egzemplarzy. W ciągu kilku lat broń trafiła na uzbrojenie również w Norwegii i Szwecji, ale prawdziwy rozkwit produkcji i rozpoznawalność dało pistoletom Glock 17, bo takie otrzymały komercyjne oznaczenie, przyjęcie ich na uzbrojenie amerykańskiej Policji, DEA, FBI, Secret Service w połowi lat osiemdziesiątych i wejście na ten największy na świecie rynek broni palnej – podaje portalobronny.se.pl.

A wy strzelaliście kiedyś z Glocka?

dj

polsatnews.pl / portalobronny.se.pl

fot. YT/NormKnowsGuns/Asklid Antonsen/CC BY 2.0/Wiki (kolaż TZ)

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

One thought on “Nie żyje twórca legendy współczesnych pistoletów. Gaston Glock przeżył 94 lata”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *