Morgan Freeman Źródło: YouTubeMorgan Freeman Źródło: YouTube

Zdobywca nagrody Oscara i jeden z najbardziej zasłużonych aktorów USA, Morgan Freeman, uważa, że słowo „Afroamerykanin” jest obraźliwe dla czarnoskórych.

„Afroamerykanin” to słowo, którym w USA określa się obywateli o afrykańskich korzeniach. Aktor Morgan Freeman uważa, że jest ono obraźliwe. Gwiazdor twierdzi, że w ogóle nie powinno się aż tak zwracać uwagi na kwestie rasowe.

Morgan Freeman: „Afroamerykanin” to obraźliwe słowo

– Kiedy dorastałem, w filmach nie było żadnego „mojego” aktora. Jeśli na ekranie pojawiał się czarny, to był on śmieszny. Dopóki nie pojawił się Sidney Poitier i nie pokazał młodym ludziom, takim jak ja, że da się to robić – powiedział Morgan Freeman w wywiadzie dla „The Sunday Times”.

– Mogę powiedzieć publicznie, że nie lubię dwóch rzeczy. Miesiąc Czarnej Historii to obelga. Sprowadzacie moją historię do miesiąca? Obelgą jest również słowo „Afroamerykanin”. Nie podpisuję się pod tym terminem. Jest mnóstwo określeń na Czarnych, łącznie ze „słowem na n” – stwierdził aktor.

– Nie wiem, w jaki sposób te rzeczy się tak utrwalają, ale każdy używa słowa „Afroamerykanin”. Co to w ogóle znaczy? Większość czarnych w tej części świata to mieszańcy. Mówi się też „Afryka”, jakby to był kraj, podczas gdy jest to kontynent, jak Europa – dodał.

Aktor zauważył, że w USA rzeczywiście zwraca się uwagę na narodowość obywateli. W przypadku białych mówi się jednak: Irlandczyk, Polak, Włoch itd., a nie „Europoamerykanin”.

Według Freemana Amerykanie w ogóle przywiązują zbyt dużą uwagę do rasy. Aktor nawiązał do słów Denzela Washingtona, który powiedział „jestem bardzo dumny z bycia Czarnym, ale to nie wszystko czym jestem”.

– Zgadzam się całkowicie. Nie można mnie tak zdefiniować – stwierdził Freeman.

Poza tym aktor uważa, że obecnie mamy dobre czasy, jeśli chodzi o równą reprezentację w kinematografii.

– Wszyscy mają teraz dostęp. LGBTQ, Azjaci, czarni, biali, małżeństwa i związki międzyrasowe. Każdy ma reprezentację. Wszyscy są obecni na ekranie i jest to duży skok – stwierdził.

SJ

Filmweb

Fot. YouTube

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *