Szpaku Źródło: YouTubeSzpaku Źródło: YouTube

Jeden z najpopularniejszych polskich raperów, Szpaku, został oskarżony o pobicie Damiana G. Usłyszał wyrok skazujący. Wyrok nie jest prawomocny.

Szpaku, czyli Mateusz Sz., to jeden z topowych polskich raperów. Każdy z wypuszczonych przez niego albumów pokrył się co najmniej platyną. Współpracował z takimi artystami jak m.in. Bedoes, Kuban, PRO8L3M, Sokół, Białas, Guzior, Paluch, Słoń, Kaz Bałagane i wielu innych.

Z jednej strony raper reprezentuje uliczny styl rapowania. Z drugiej jednak strony uważany jest za postać bardzo postępową na polskiej scenie rapowej – jako pierwszy wydawca hiphopowy w Polsce przyjął do swojej wytwórni osobę transpłciową (choć sam w swoich piosenkach używa zwrotów, które można uznać za homofobiczne).

Szpaku jest mocno związany ze swoim rodzinnym miastem Morągiem (Powiśle, woj. warmińsko-mazurskie), co wielokrotnie podkreślał w swoich kawałkach. W jego tekstach znajduje się wiele odniesień do kultury japońskiej, a w szczególności mangi i anime.

Szpaku oskarżony o pobicie

W 2020 roku doszło do ataku na przyjaciela Szpaka – rapera o pseudonimie Młodzian MRG. Ktoś podpalił samochód artysty, a straty wyceniono na 35 tys. złotych.

O podpalenie oskarżony został Damian G. Sąd jednak oczyścił mężczyznę z zarzutów, co miało nie spodobać się Szpakowi oraz kilku innym osobom, które były przekonane o winie Damiana G.

Raper wraz ze znajomymi postanowili sami wymierzyć sprawiedliwość. Szpaku wraz z kompanami został oskarżony o pobicie Damiana G., zniszczenie samochodu marki Audi oraz wtargnięcie na posesję Nikoletty M. z maczetami, pałkami i bajsbolami. Kobieta obecna na rozprawie zemdlała. Pisaliśmy o tym szerzej:

Szpaku skazany

Sąd Rejonowy w Ostródzie VII Zamiejscowy Wydział Karny w Morągu uznał Mateusza Sz. za winnego udziału w zbiegowisku, naruszenia miru domowego i spowodowania naruszenia ciała.

„Raper otrzymał karę 600 stawek dziennych, a wysokośc jednej z nich ustalono na 50 zł. Oznacza to łączną karę w wysokości 30 tys. zł. Koledzy Szpaka otrzymali łagodniejsze wyroki. Dodatkowo oskarżeni zostali zobowiązani do zapłaty nawiązek na rzecz poszkodowanych w wysokości 2,5 tys. zł. I tutaj raper otrzymał wyższą karę, bo na rzecz Damiana G. musi zapłacić 10 tys. zł” – informuje portal Glamrap.

„Raper i pozostali oskarżeni mają zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonym i pięcioletni zakaz zbliżania się do tych osób na odległość mniejszą niż 100 metrów. Sąd nakazal również wpłaty przez rapera i sześciu jego kompanów kwoty po 5 tys. zł na rzecz Nikoletty M. i Joanny Rz. Wyrok nie jest prawomocny” – czytamy dalej.

Sędzia nazwał rapera…

„Sędzia, uzasadniając wyrok, zaznaczył, że „pojawiało się takie stwierdzenie w trakcie postępowania dowodowego, że któryś z oskarżonych to jest niemalże królem Morąga. Na myśli miał oczywiście Szpaka” – informuje lokalny serwis TKO.pl.

„Jak podkreślił w uzasadnieniu sędzia, Mateusz Sz., znany jako Szpaku, był już wcześniej skazany przez Sąd Rejonowy w Gdańsku za przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu innej osoby. Tym razem, jako jedyny z oskarżonych, odpowiedział za popełnienie trzech przestępstw, w tym uderzenie Damiana G. butelką w głowę” – czytamy dalej w serwisie.

SJ

Glamrap.pl / TKO.pl

Fot. YouTube

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *