fot. YT / ROME REPORTS in English / X / Diane Montagna (kolaż TZ)

Były jezuita Marco Rupnik jest oskarżony o wykorzystywanie seksualne ponad 20 kobiet przez 30 lat posługi kapłańskiej. Mający dziś 69 lat były zakonnik został w 2020 roku ekskomunikowany. Wczoraj dwie z jego ofiar opowiadały o swoich traumatycznych przeżyciach na konferencji prasowej w Rzymie.

Marco Ivan Rupnik pochodzi ze Słowenii. Był ważną osobą w hierarchii kościelnej. Od lat 90-tych przebywał w Rzymie.

Wykładał na Uniwersytecie Gregoriańskim oraz w Papieskim Instytucie Liturgicznym. Zajmował się także mozaikami. Jego prace zdobiły kościoły na całym świecie, m.in. w Fatimie, Watykanie czy w Krakowie.

W międzyczasie, jak się okazało, był seksualnym drapieżcą. Wczoraj dwie jego byłe ofiary zwołały konferencję prasową w Rzymie.

Mirjam Kovac oraz Gloria Branciani postanowiły nagłośnić jego sprawę.

– Zabierał mnie na seanse pornograficzne. Mówił, że muszę brać w nich udział i spełniać jego zachcianki, bo inaczej nie rozwinę się duchowo – relacjonowała siostra Gloria Branciani cytowana przez AFP.

– Brałam udział w trójkątach, bo mówił, że to nawiązanie do świętej Trójcy – dodała.

Początek agresji seksualnych jezuity miał miejsce w latach 80-tych. Zgłaszała je już wtedy 21-letnia wówczas siostra Anna. Nikt jednak jej nie wierzył. Zamiast tego wmawiano jej chorobę psychiczną.

– Pamiętam jego bardzo gwałtowną masturbację, której nie mogłam powstrzymać, podczas której straciłam dziewictwo. Ten epizod zapoczątkował też natarczywe prośby o stosunek oralny. Dynamika zawsze była taka sama: jeśli miałam wątpliwości lub odmówiłam, Rupnik dyskredytował mnie przed wspólnotą, mówiąc, że nie rozwijam się duchowo. Nie miał zahamowań, wykorzystywał wszelkie środki, by osiągnąć swój cel, nawet zwierzenia zasłyszane na spowiedzi – mówiła siostra Anna w rozmowie z „Więzią”.

Dziś Anna ma 58 lat. Powiedziano jej wcześniej, że po zgłoszeniu sprawy Rupnik zostanie ukarany. Jak się okazało, „karą” było przeniesienie do innej parafii. A konkretnie do Rzymu, gdzie zaczął rozwijać karierę.

Aktualnie mówi się o 20 ofiarach byłego jezuity. Został ekskomunikowany przez papieża Franciszka w 2020 roku.

dj

o2.pl

fot. YT / ROME REPORTS in English / X / (kolaż TZ)

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *