J.K. Rowling Fot. YouTube

J.K. Rowling, autorka Harry’ego Pottera, bardzo ostro zareagowała na wprowadzenie nowego prawa dot. „mowy nienawiści” w Szkocji. Pisarka twierdzi, że uderza ono w kobiety i wolność słowa oraz stwierdziła, że być może zostanie aresztowana.

Nowe prawo działa w Szkocji, jednym z krajów Wielkiej Brytanii, od poniedziałku. Nowelizacja ma na celu ochronę osób transpłciowych przed tzw. misgenderingiem, czyli mówieniem o nich poprzez opisywanie ich płci biologicznej, a nie tej, z którą się utożsamiają.

J.K. Rowling od lat twierdzi, że tego typu zabiegi uderzają w kobiety – szczególnie w systemie penitencjarnym. Na nowe prawo pisarka zareagowała, publikując przez cały dzień artykuły o przypadkach mężczyzn, którzy „zmienili płeć” po to, by pójść do żeńskiego więzienia, a skończyło się to atakami na inne osadzone. Rowling wrzucała także na X linki do sytuacji, w których brak opisu biologicznej płci mógł przyczynić się do przemocy wobec kobiet.

Autorka, która sama na co dzień mieszka w Edynburgu, twierdzi, że „wolność słowa i przekonań w Szkocji dobiegła końca”.

„Nie da się dokładnie opisać rzeczywistości przemocy i przemocy na tle seksualnym wobec kobiet i dziewcząt, ani zająć się obecnymi atakami na prawa kobiet i dziewcząt, dopóki nie będziemy mogli nazywać mężczyzn mężczyznami” – napisała.

„Obecnie przebywam poza krajem, ale jeśli to, co tu napisałam, kwalifikuje się jako przestępstwo w rozumieniu nowej ustawy, nie mogę się doczekać, aż mnie aresztują, kiedy wrócę do miejsca narodzin szkockiego oświecenia” – dodaje autorka.

Rowling podobne poglądy głosi odkąd kwestia ostatniej literki w skrócie LGBT zaczęła dzielić środowisko feministyczne. Pisarka stanęła po stronie tzw. TERF-ów (trans-exclusionary radical feminism/feminist), czyli feministek, które uważają, że nieuznawanie płci biologicznej jest zagrożeniem dla kobiet.

Światowa lewica próbuje od dłuższego czasu „cancelować” Rowling, ale za autorką stoją zbyt duże pieniądze i zbyt duże grono fanów, by mainstream z niej zrezygnował. Przykładem na to, że pisarka raczej nie musi obawiać się o swoją pozycję, jest to, że wciąż powstają nowe gry ze świata Harry’ego Pottera, książki wciąż sprzedają się świetnie, tak samo jak gadżety, a Warner Bros zaczął prace nad serialową adaptacją serii.

SJ

DoRzeczy

Fot. YouTube

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *